Պարապմունք 14

 Թեմա՝ Բնական թվերի բազմապատկման բաշխական օրենքը գումարման նկատմամբ


1․ Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական
օրնեքը․
● 8‧(7+5)=96
● 4‧(91+64)=620
● (375+58) ‧2=491
● (119+32) ‧100=15100

  1. Օգտագործելով բաշխական օրնեքը ՝ հաշվե՛ք առավել հարմար
    եղանակով․
    Օրինակներ՝
    194‧40+194‧60=194‧(40+60)=194‧100=19400
    164‧80-164‧30=164‧(80-30)=164‧50=8200
    ● 132‧70+70‧68= 70 (132+68)=200×70=14000
    ● 973‧37-27‧37= 37 (973-27)=846×37=31302
    ● 388‧99+12‧99= 99 (388+12)=400×99=39600
    ● 462·120-462·70=462 (120-70)=462×50=23100
  2. Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
    Օրինակներ՝
    194‧40+194‧50+194‧10=194‧(40+50+10)=194‧100=19400
    164‧80-164‧20-164‧10=164‧(80-20-10)=164‧50=8200
    ● 251·256+251·122+251·34=251 (256+122+34)=412×251=103412
    ● 361·145+361·53+361·52=361 (145+53+52)=250×361=9025
    ● 164·243-164·53-164·9=164 (243-53-9)=181×164=29584
  3. Մարդատար գնացքը կազմված է 16 վագոնից, որորնցից
    յուրաքանչյուրում կա 56 տեղ։ Քանի՞ ազատ տեղ է մնացել, եթե
    գնացք է նստել 837 ուղևոր։
    16×56=896
    896-837=59
    5․ Առաջին գրքում կա 256 էջ, երկրորդում՝ 80 էջով ավելի, իսկ
    երրորդում՝ երկրորդից 112 էջով ավելի։ Քանի՞ էջ կա երրորդ գրքում։
    256+80=336
    336+112=448
    Պատ՝ 448

Տնային առաջադրանքներ
1.Հաշվեք արտահայտության արժեքը կիրառելով բաշխական օրնեքը․
● 6‧(9+6)=6×9+6×6=90
● (37+5)‧20=20×37+20×5=840
● (10-3)‧11=11×10-11×3=77
● (11-9)‧12=12×11-12×9=24

  1. Հաշվե՛ք առավել հարմար եղանակով․
    ● 7‧3+7‧5+7‧2=7x (3+5+2)=10×7=70
    ● 4‧9+4‧11+4‧3=4 (9+11+3)=4×23=92
    ● 25‧2+25‧3+25‧5=25 x (2+3+5)=10×25=250

● 32‧16+32‧4+32‧5= 32 (16+4+5)25×32=800

  1. Եթե թիվը գումարենք ինքն իրեն և ավելացնենք 15, կստանանք
    137։ Ո՞րն է այդ թիվը։
    137-15=122
    122:2=61

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Առողջություն

QR CODE