Արդյո՞ք միայն Արտաշեսյան թագավորների վերափոխումները նպաստեցին երկրի զարգացմանը, թե միջազգային նպաստավոր իրավիճակը ևս կարևոր էր։
Արտաշեսյան թագավորների ժամանակ Հայաստանը մեծ զարգացում ապրեց։ Արտաշես Ա-ն միավորեց երկիրը, ամրապնդեց սահմանները և հիմնեց Արտաշատ մայրաքաղաքը։ Նա կարգավորեց պետական կառավարման համակարգը և ուժեղացրեց բանակը, ինչի շնորհիվ երկիրը դարձավ ավելի կայուն և պաշտպանված։
Տիգրան Մեծի օրոք Հայաստանը հասավ իր հզորության գագաթնակետին։ Նա ընդարձակեց երկրի սահմանները և Հայաստանը դարձրեց տարածաշրջանի ուժեղ պետություն։ Զարգացավ առևտուրը, կառուցվեցին քաղաքներ, ուժեղացավ մշակույթը։
Սակայն կարևոր էր նաև միջազգային իրավիճակը։ Այդ ժամանակ հարևան մեծ տերությունները թուլացած էին կամ պայքարում էին միմյանց դեմ, և Հայաստանը կարողացավ օգտվել այդ պայմաններից։ Երբ արտաքին ուժերը հզորացան, Հայաստանի դիրքերը թուլացան։
Եզրափակում
Այսպիսով, Հայաստանի զարգացումը պայմանավորված էր և՛ Արտաշեսյան թագավորների քաղաքականությամբ, և՛ նպաստավոր միջազգային իրավիճակով։ Երկուսն էլ միասին ապահովեցին երկրի հզորացումը։